Fobia społeczna według Wikipedii

Forum dotyczące fobii, fobia społeczna - opowiedz nam o swojej fobii, wspólnie z użytkownikami wymieniamy się doświadczeniami i pomagamy sobie nawzajem.
Awatar użytkownika
K@MIL
Administrator
Posty: 165
Rejestracja: 29 maja 2020, 22:22
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Fobia społeczna według Wikipedii

Post autor: K@MIL »

Fobia społeczna (nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) – zaburzenie lękowe z grupy zaburzeń nerwicowych, często mylone z nadmierną nieśmiałością, w którym chory odczuwa lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych. Lęk dotyczący kontaktów z innymi ludźmi powoduje znaczne ograniczenia życiowe u osób z tym zaburzeniem. Fobia społeczna jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Przez niektórych naukowców uznawana za chorobę cywilizacyjną. W populacji ogólnej fobia społeczna występuje u 7–9% społeczeństwa. Jej pierwsze objawy pojawiają się z reguły w okresie dojrzewania, w grupie wiekowej od 17. do 30. roku życia. W ciągu całego życia fobia społeczna pojawia się wśród kobiet i mężczyzn z częstością w stosunku 3:2. Jako przyczyny tego zaburzenia podaje się czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe i neurobiologiczne. Najbardziej typowymi objawami fobii społecznej są uporczywy lęk (obawa przed nienormalnym zachowaniem się wśród ludzi, ośmieszeniem lub kompromitacją), czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadpotliwość, duszności. Prowadzi ona zwykle do znacznego wycofania z relacji społecznych. Fobię społeczną leczy się terapią poznawczo-behawioralną oraz farmakologicznie, głównie lekami przeciwdepresyjnymi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia_spo%C5%82eczna

OBJAWY FOBII SPOŁECZNEJ

Fobia społeczna jest zaburzeniem niepsychotycznym.

Człowiek dotknięty tym zaburzeniem może przypominać osobę z cechami nieśmiałości, jednak w wypadku fobii społecznej główną różnicą jest występowanie bardzo silnego unikania sytuacji społecznych oraz cierpienia, spowodowanego wpływem zaburzenia na kontakt z innymi ludźmi. Osoby z fobią społeczną są mało towarzyskie i skryte, uskarżają się na brak tematów do rozmów oraz uważają się za osoby nieatrakcyjne. Niekiedy może występować u nich skłonność do nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, które doraźnie zmniejszają odczucie lęku. Osoby dotknięte fobią społeczną bardzo często rezygnują z życia towarzyskiego, a niekiedy ograniczają też wyjścia z domu do niezbędnego minimum, ponieważ poza najbliższymi krewnymi i znajomymi kontakty z innymi ludźmi wywołują u nich lęk. Ze względu na trudności w kontaktach międzyludzkich osoby takie mogą prędzej szukać kontaktu z innymi ludźmi poprzez Internet. Niektórzy chorzy z fobią społeczną są w stanie zapanować nad swymi objawami i tłumią lęk w sobie, na zewnątrz sprawiając tylko wrażenie introwertyków, ludzi spokojnych i opanowanych. Rzadziej manifestują radość i swobodne zachowanie, bardziej typowa jest ich powaga i nadmierne kontrolowanie mimiki i zachowania.

Osoby cierpiące na fobię społeczną:


unikają wystąpień publicznych
unikają jedzenia i picia w miejscach publicznych
nie odzywają się w obecności innych
unikają rozmów, zwłaszcza z osobami, które są dla nich autorytetem
nie mogą pracować, gdy ktoś na nie patrzy
prowadzą najczęściej samotniczy tryb życia
Wiele codziennych spraw (załatwienie czegokolwiek w urzędzie czy banku, wizyta u lekarza, zakupy w sklepie innym niż samoobsługowy, umówienie się z kimś) jest dla osób cierpiących na fobię społeczną prawdziwą torturą.

W momencie, gdy człowiek dotknięty tym zaburzeniem jest narażony na ekspozycję społeczną, mogą u niego wystąpić następujące objawy somatyczne:

czerwienienie się,
przyspieszenie bicia serca, kołatanie serca,
drżenie rąk i mięśni (np. łydek),
nadmierna potliwość,
duszność,
nudności,
szumienie w uszach,
zaburzenia mowy (np. drżenie głosu),
u niektórych osób: łzawienie,
zawroty głowy.
Objawy te mogą narastać nawet do rozmiarów lęku panicznego, jeśli chory nie wycofa się z sytuacji w porę. Obawa przed tym często powoduje niezrozumiałe dla innych zachowania, które z zewnątrz mogą wyglądać jak tchórzostwo.

Bardzo często osoby cierpiące na fobię społeczną, występowanie objawów somatycznych określają jako swój główny problem w tym zaburzeniu
Nerwica Lękowa / https://nerwicalekowa.pl /Nerwica nie wraca. To my wracamy do niej!

naczelny
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2022, 11:08

Re: Fobia społeczna według Wikipedii

Post autor: naczelny »

Parę miesięcy temu myślałam, że jest u mnie coraz lepiej, ale niestety myliłam się. Od paru tygodni leżę w łóżku i nie mam siły psychicznie nic robić. Byłam zła na siebie, że przez rok nie mogę znaleźć pracy, ale teraz w sumie cieszę się, bo nie dałabym rady do niej chodzić. Nie umiem nawet odpisać klientom, którzy są zainteresowani współpracą ze mną. Mam jakiś ogromny lęk, żeby im odpisać i podjąć się zleceń. Nawet potrzeba zarobienia pieniędzy nie zmusza mnie do podjęcia dalszych kroków. Mam duże ambicje i plany np. Rozpoczęcie sprzedaży swoich plakatów, ale kończy się to na paro minutowym entuzjazmie…pózniej totalnie skreślam cały plan i nie działam dalej. Fatalnie się z tym czuje, ale nie umiem zmotywować się do działania.

Marianicz
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2022, 11:47

Re: Fobia społeczna według Wikipedii

Post autor: Marianicz »

Jedyna rada z mojej strony to psychiatra w trybie pilnym. Nie możesz leżeć w łóżku i pogrążać się w tym stanie, bo to bardzo niebezpieczne. Nie wiem, jak wyglądają u Ciebie kwestie finansowe i mieszkaniowe, ale czy są ludzie w pełni świadomi Twojego aktualnego stanu?

Nie wiem czy wiesz, ale jest możlwość zapisania się na sesję psychoterapii w formie online:
LINK USUNIĘTY

Więcej na ten temat na stronie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fobie, fobie społeczne itd.”